3 sprawdzone sposoby na przyspieszenie strony WordPress

W dzisiejszych czasach ważne jest nie tylko mieć estetyczną, dostosowaną do wszystkich urządzeń stronę internetowa. Kluczowe jest również zwiększenie jej szybkości działania oraz renderowania. Jest to istotne z kilku aspektów

 • zwiększa zadowolenie Klientów, którzy nie muszą czekać na załadowanie poszczególnych elementów strony,
 • szybkość witryny jest jednym z czynników rankingowych wpływających na SEO,
 • Poprzez odpowiednie zoptymalizowanie strony zwiększa się jej wynik jakości, co skutkuje niższymi stawkami w Google Ads.

W dzisiejszym artykule zaprezentuję Ci 3 sprawdzone metody przyspieszenia Twojej strony internetowej opartej na WordPressie.


1. Kompresuj i optymalizuj zdjęcia

Brzmi banalnie prawda? Takie stwierdzenie, że na stronie internetowej należy zmniejszyć rozmiar zdjęć jest nam dobrze znane. Jednak, jak to zrobić? jak zoptymalizować zdjęcia w najlepszy możliwy sposób?

Jeśli stawiasz swoją stronę internetową na świeżo i dopiero zbierasz materiały, zdjęcia do wrzucenia na swojego WordPressa, zdecyduj jakich rozmiarów zdjęć potrzebujesz do każdego elementu. Przykładowo, główne zdjęcie, które dodajesz w headerze, jeśli jest na całą szerokość strony powinno mieć minimalny rozmiar 1920px szerokości. Zdjęcia średniej wielkości najlepiej stosować w szerokości około 800px.

Do zmniejszania rozmiaru szczerze polecam:

 • Bulk Image Resizehttps://bulkresizephotos.com/ – gdzie możesz dodać kilkanaście zdjęć za jednym razem oraz zdefiniować docelową maksymalną szerokość lub wysokość,
 • Resize Imagehttps://resizeimage.net/ – gdy chcesz zmniejszyć tylko jedno zdjęcie i potrzebujesz bardziej zaawansowanych ustawień.

Po zmniejszeniu rozdzielczości zdjęcia przyszedł czas na zmniejszenie rozmiaru. Pomocna Nam w tym będzie strona internetowa Tiny PNG – https://tinypng.com/ – gdzie możesz dodać do 20 zdjęć za jednym razem. Na stronie algorytm odpowiednio te zdjęcia skompresuje do zadowalających rozmiarów.

Co do TinyPNG to nie polecam Ci jedynie kompresji małych elementów, typu logo czy ikony, ponieważ tracą wtedy na jakości. Program nadaje się bardzo dobrze do kompresji standardowych zdjęć.

Jeśli twoja strona już tętni życiem i nie masz czasu lub  ochoty optymalizować ponownie zdjęć, przesyłając ich do zewnętrznych API, mogę zarekomendować Ci plugin WP Smushhttps://wordpress.org/plugins/wp-smushit/, dzięki któremu już po prostej konfiguracji możesz zmniejszyć rozmiar zdjęć na swojej stronie internetowej. W wersji darmowej możesz konwertować na jednym żądaniu 50 plików, więc jeśli masz dużo zdjęć na swojej stronie internetowej, wystarczy po każdej paczce kliknąć konwertuj kolejną paczkę. Plugin też pozwala na bardziej zaawansowane opcje, typu zmniejszenie rozdzielczości zdjęć do żądanego rozmiaru oraz ładowanie Lazy load – które szczerzę mogę polecić.

2. Optymalizuj kod HTML, CSS, JS oraz użyj Cache

 

Punkt drugi, jednak nie mniej ważny pozwoli Ci przybliżyć się do bardzo dobrych rezultatów w GTMetrix (A ranking).

Do poprawnego optymalizowania i minifikacji kodu na stronie internetowej polecam Ci plugin Autoptimize – https://wordpress.org/plugins/autoptimize/.

Pierwszą opcją jaką należy zrobić po przejściu do zainstalowanej i aktywowanej wtyczki jest wyświetlenie ustawień zaawansowanych. W tym celu, po prawej stronie ustawień zobaczysz przycisk pokaż ustawienia zaawansowane.

 

Ustawienia jakie powinieneś zaznaczyć dla wtyczki Autoptimize:

 • Optymalizuj kod HTML? ✔️
 • Optymalizuj kod JavaScript? ✔️
 • Aggregate JS-files? ✔️
 • Łącz również JS w treści strony? ✔️
 • Optymalizuj kod CSS? ✔️
 • Aggregate CSS-files? ✔️
 • Łącz również CSS w treści strony? ✔️
 • Twórz URI data: dla obrazków? ✔️
 • Zapisać połączony scrypt/css jako plik statyczny? ✔️
 • Czy również optymalizować dla zalogowanych użytkowników? ✔️

Po zaznaczeniu każdej z opcji polecam Ci sprawdzić funkcjonalność strony, szczególnie przy optymalizacji JS. Te ustawienia powinny działać dla większości stron, ale jeśli masz jakieś rzeczy na stronie, które nie wyglądają tak jak przedtem, wyłączaj po kolei odpowiednie ustawienia i sprawdź co jest przyczyną.

Jeśli chodzi o moduł cachujący to bardzo dobrym wyborem będzie jeden z podanych pluginów:

 • W3 Total Cache,
 • WP Super Cache,
 • LiteSpeed Cache,
 • HyperCache,
 • Comet Cache.

3. Użyj CDN – Content Delivery Network

 

CDN – przydatny, gdy świadczysz usługi i chcesz pokazać swoją stronę światu i zależy CI na tym, by w każdym miejscu miała podobny czas ładowania. W tym celu polecam Ci sprawdzony przeze mnie i darmowy! CDN Cloudflare. https://www.cloudflare.com/. Oczywiście, oprócz CDN Cloudflare posiada szereg innych możliwości, takich jak ochrona przed DDOS czy Firewall, tutaj jednak skupimy się na kilku istotnych kwestiach pod względem szybkości strony.


Po odpowiednim zarejestrowaniu się należy tylko podać adres strony, pobrać odpowiednie DNS,oraz podmienić NS (Nameservers) w swoim panelu administracyjnym, na te, które są podane przez Cloudflare. Po wykonaniu z pozoru prostej czynności oraz odpowiednim zweryfikowaniu dostajemy dostęp do panelu administracyjnego DNS, gdzie polecam na ustawienie, oprócz wcześniej aktywowanego CDN,  zaawansowanej opcji Rocket Loader™ w zakładce Speed. Dodatek ten pozwala na wymuszenie asynchronicznego ładowania JS na Twojej stronie internetowej, co znacząco przyśpieszy jej wynik w testach szybkości oraz użytkowaniu dla Klienta.

 

Te 3 kluczowe aspekty zaprezentowane: optymalizacja zdjęć, kodu oraz użycie Cloudflare pozwoli Ci znacząco przyśpieszyć własną stronę internetową opartą na WordPress, wystarczy, że wykorzystasz wskazówki przedstawione w treści tekstu. Jeśli potrzebujesz pomocy w implementacji fragmentu kodu lub chciałbyś Nam zlecić przyśpieszenie strony internetowej – jesteśmy tutaj dla Ciebie – zapraszamy do kontaktu przez chat!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o